Zavolajte nám: +421 948 424 366

Trávniky

 

Kokrétna cenová ponuka bude vyčíslená na základe predloženej projektovej dokumentácie alebo na základe osobného dohovoru.

 

Ako správne položiť trávny koberec

Príprava terénu pred pokládkou trav. koberca

 

  • Totálna likvidácia buriny sa robí ešte pred úpravou pozemku, keď má burina zelené listy. Robíme ju postrekom totálnym herbicídom (Roundup), najmenej dva týždne pred kultiváciou alebo ryľovaním terénu.
  • Kultivujeme maximálne do hĺbky 10 - 15 cm, potom vyhrabeme všetky rastlinné zvyšky (korene, konáre a lístie).
  • Odstránime všetky kamene, kusy betónu, hrudy, atď. väčšie ako 2 cm v priemere.
  • Na vrchnú vrstvu pôdy použijeme aspoň 10 cm ornice, záhradnej zeminy alebo záhradného substrátu. Vyhneme sa tým problémom v nasledujúcich rokoch po položení trávneho koberca s fyziologickými chorobami tráv.
  • Pôda musí byť šikmo zvažovaná od všetkých stavieb. Vertikálny pokles 1 až 1,5 cm na horizontálny meter je ideálny. Svahovitosť nikdy nesmie byť menšia ako 0,5 cm na meter. Výška terénu má končiť 2,5 cm pod okrajom dlažby, chodníkov a obrubníkov.
  • Ako všeobecné pravidlo by malo byť štartovacie hnojivo použité pred položením trávneho koberca. Môžme použiť akékoľvek hnojivo s vysokým obsahom fosfátov (prostredné číslo v obsahu). Štartovacie hnojivo (napr. 6-26-15) možno použiť v dávke 1 kg na 100 m2. Najlepšie je ho mierne zapracovať do pôdy pred položením trávneho koberca.
  • Trávny koberec sa bežne zakorení do 10 - 14 dní po položení, výška kosenia a frekvencia by mala byť rovnaká ako pri výrobe trávneho koberca, t.j. 1 až 2 krát za týždeň (pozri kosenie a údržba trávnika).

Starostlivosť o nový trávny koberec

  1. Po položení treba trávny koberec ihneď zavlažiť! Trávny koberec musí byť nasýtený naprieč celou svojou hrúbkou a pôda pod ním musí byť vlhká do hĺbky 2,5 cm. Zdvihnutím rohu jedného trávneho koberca sa presvedčme, či je dostatočne zaliaty. Voda musí byť rovnomerne rozmiestnená po trávniku vrátane rohov a pozdĺž všetkých hrán. Pre porovnanie: 2,5 - 4,5 l na m2 vody použitej do jednej hodiny od položenia sa rovná 6 litrom vody použitej o tri hodiny neskôr. Následne po zaliatí trávnika treba zavalcovať povrch tak, aby sa trávny koberec dokonale spojil s pôdou a nevznikali vzdušné kapsy, v ktorých trávnik rýchlejšie presychá.
  2. Nový trávnik musí byť udržiavaný vlhký, ale nie preliaty alebo zatopený, po dobu dvoch týždňov po položení. Počas niekoľkých prvých dní sa zavlažuje niekoľkokrát za deň v menších dávkach. Po cca. 2 týždňoch frekvenciu zalievania môžeme znížiť na raz za deň, ale výdatne, približne 4,5 litra na m2.
  3. Vyvarujte sa nadmernému zalievaniu prvých niekoľko týždňov, aby trávny koberec vytvoril koreňový systém. Pri nadmernom zalievaní koberec môže zhniť a odumrieť.
  4. Kosiť trávnik začíname po narastení cca. 1/3 výšky trávy kosačkou s nabrúsením nožom.

 

Parametre trávneho koberca: 

  • rozmery rolky sú 45 x 112 cm, hrúbka 1,5 – 2 cm
  • 2 rolky = 1 m2
  • 1 europaleta = 100 roliek = 50 m2
  • hmotnosť palety je 1000 - 1100 kg, v závislosti od nasýtenia vodou
  • minimálne množstvo k odberu od 1 m2

 

Starostlivosť o trávnik

Hnojenie trávnika

Od pravidelného hnojenia trávnika závisí jeho kvalita a jeho zdravotný stav. Základne trávne hnojivá obsahujú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Čísla na každom vreci hnojív znamenajú podiel každej z tejto živín, napr. 20 – 5 – 10. Množstvo hnojiva na kvalitne vyhnojenie trávnika je 2 – 2,5 kg na 100m2 . Jarné hnojivo musí obsahovať väčší pomer dusík voči ostatným živinám. Dusík zabezpečí, aby trávnik po zime začal intenzívnejšie rásť a nadobudol zdravý, svieži zelený vzhľad. Taktiež napomáha rozkladaniu mŕtvych zvyškov tráv po zime. Prvú aplikáciu robíme podľa počasia najčastejšie v apríli. Ďalšie hnojenia počas sezóny musia obsahovať kompletné zloženie živín a mikroprvkov , ktoré napomáhajú k lepšiemu strebávaniu ostatných živín (katalyzátory). Ďalším zásadným prvkom, pre zdravý vývoj trávnika je vápnik (ca), najmä ak máme kyslú pôdu (pH ‹ 6). A v opačnom prípade, ak máme zásadité pôdy (alkalické), to znamená pH › 7, používame hnojivá s obsahom síri (S) a horčíka (Mg).Aplikácia hnojív by mala byť rovnomerná a zodpovedať doporučenej dávke. Hnojivo nerovnomerne aplikované na plochu trávnika bude nerovnomerne vyživovať trávnik a budú nám vznikať nerovnomerné fľaky prehnojeného a nevyhnojeného trávnika. Po každej aplikácii hnojiva treba dostatočne zaliať trávnik, aby nám na listoch tráv nezostali prachové zvyšky hnojiva, ktoré popália list. Nikdy sa hnojivo neaplikuje na mokrú trávu. V jesennom období sa na hnojenie trávnikov používajú hnojivá z vyšším obsahom draslíka (K). Draslík podporuje lepšie vyzretie trávy pred zimou, tzn. vyššiu odolnom voči chorobám a škodcom. Hnojenie v prípade verejnej zelene je najvhodnejšie vykonávať biohnojivami.

 

Kosenie trávnika

Trávnik pravidelne kosený bude lepšie odolávať burinám, chorobám a hmyzu. Má krajší vzhľad. Najdôležitejšia vec na kosení je správne naostrený nôž. Ostriť by sa malo niekoľko krát za sezónu, lebo tupý nôž spôsobuje trhanie listov tráv a zvyšuje nám riziko napadnutia hubovitými chorobami. Farba trávnika pri tupom noži robí dojem suchého trávnika. Ďalšou chybou pri kosení je príliš nízka kosba. Vtedy je trávnik menej odolný voči stresu a suchu. Správna výška kosenia pre okrasné trávniky, by mala byť 5 – 6 cm. V horúcom počasí cez leto sa zvyšuje výška kosby na 6 – 8 cm. Trávnik sa má kosiť vždy, keď narastie o jednu tretinu viacej ako je požadovaná výška. Pred kosením po dažďoch, keď je pôda mokrá treba mierne zvýšiť výšku kosenia, pretože váha kosačky zatláča kolesá do pôdy a znižuje tým výšku kosby. Kosenie v jeseni sa vykonáva pokiaľ trávnik dorastá a pred zimou sa nesmie nechať vyšší ako je bežná výška kosenia, aby nám vysoká tráva počas zimy pod snehom nevytvárala zdroj hniloby. Taktiež vyzbierame všetko lístie a iný záhradný odpad z trávnika. V jarnom období pred prvou kosbou vykonávame, tzv. vertikutáciu trávnika, čo je odstránenie odumretých listových častí z trávnika a vytváranie priestoru pre rast a odnožovanie tráv.

Zalievanie trávnika

Automatické závlahy

Okrasnú zeleň a najmä trávniky je nutné zavlažovať pravidelne a rovnomerne. Rastliny neznášajú sucho a ani premokrenie. Automatická závlaha umožňuje dodávku požadovaného množstva vody v správnu dobu. Túto dobu a množstvo vody je možné naprogramovať na riadiacej jednotke. Zavlažovanie sa robí najmä večer a v noci, vtedy je odparovanie najmenšie a šetríme tým vodu o 30-40%. Zavlažovanie v túto dobu priaznivo pôsobí na vegetáciu, pretože teplota vody je blízka teplote pôdy. Veľké úspory vody najmä tam, kde nie je vlastný zdroj vody, ďalej úspora času stráveného pri ručnom zalievaní. Pravidelná závlaha sa ukáže na vyššej kvalite rastlín a trávniku a ich odolnosti voči chorobám, škodcom a iným nepriaznivým vplyvom. Dochádza k zlepšeniu vzhľadu záhrady, čím sa zvyšuje tržná hodnota celej nehnuteľnosti.

 

Vertikutácia

Prevzdušňovanie trávnika vertikutáciou, je dôležitou súčasťou starostlivosti o trávnaté plochy. Pravidelnou vertikutáciou sa trávnik zbavuje suchých a odumretých častí trávy, ktoré by inak trávniku bránili v ďalšom raste a tým by trávnik strácal hustotu a svieži vzhľad. Vertikutáciou sa trávnik revitalizuje, získava svieži zelený vzhľad, požadovanú hustotu a neposlednom rade sa vertikutáciou sa predchádza hubovitým a iným ochorenia trávnika. Pravidelná vertikutácia je nutnou súčasťou starostlivosti o trávnik.

 

Burina

Burina a neželané druhy rastlín v trávniku, šírkou listov, odlišným farebným tónom negatívne ovplyvňujú optický dojem ale i využitie trávnika. Medzi najčastejšie patria - metlina, skorocel, púpava a sedmokráska. Je iba na vás, do akej miery považujete tieto rastliny za neželané. Okrasný trávnik má však na vzhľad vyššie nároky ako bežný. Je samozrejme lepšie, ak na to budete myslieť už pred výsevom.

 

Na čo treba myslieť:

  • Kvalitný substrát
  • Pred siatím zapracovať zelené rastliny, ktoré zabránia vzniku buriny (týždeň pred siatím)
  • Kvalitné osivo
  • Zásobovanie ´dusíkom a vodou
  • Časté kosenie, ktoré zamedzí tvorbe kvetov, rozmnožovaniu buriny

 

Boj proti burine

Ak sa vám nepodarí zabrániť vzniku buriny, môžete ju odstrániť buď mechanicky alebo chemicky. Mechanicky - Vypichovaním Odtrhnutím odstránite iba nadzemnú časť, korene však v zemi zostanú a umožnia vytvoriť nové výhonky. Preto je potrebné burinu vypichnúť. To je však možné iba na malých plochách. Na väčších je účinné i hlboké kosenie. Trávnik nakrátko skoste, posypte pieskom, neskôr prevzdušnite a pridajte hnojivo na trávnik. Po tomto ošetrení koste nie tak často, a nie viac ako 4-5cm.

 

Chemicky

Ak zlyhajú všetky možnosti, musíte použiť chemické postreky-herbicídy. Do úvahy prichádzajú herbicídy rastových látok, ktoré pôsobia na burinu, trávnik však nepoškodzujú. Pred použitím je nutné zistiť druh neželaného porastu, až potom vybrať vhodný herbicíd. Najvhodnejší čas aplikácie je máj - jún a koniec augusta - začiatok septembra, keď teploty sú vyššie ako 10oC a počas dňa sa pohybujú od 15-25oC. 10-14 dní pred použitím herbicídu by sa mal trávnik hnojiť dusíkom a draslíkom, aby sa vytvorila mačina. 5-8 dní pred aplikáciou by sa mal pokosiť. Pri striekaní herbicídom by mali byť listy suché, počas aplikácie by nemal byť vietor a dážď. 5-7 dní po aplikácii je treba trávnik pokosiť a pokosené zvyšky trávnika odniesť. Ak sa ani teraz nedostaví želaný efekt, zopakujte proces ešte raz (nie však viac ako 3x do roka). obdobie niektorých kalamitných jednoročných burín (ježatka kuria, lipnica ročná) a do trávnika sa už nezapoja v takých katastrofálnych množstvách ako na jar a v lete. Aplikácia herbicídov je vhodná až po 3. až 4. kosení, kedy už trávnik má 6 až 8 týždňov. Po aplikácii herbicídov by nemalo pršať 3 - 4 hodiny, a ani sa zalievať. Striekajte na nepokosený porast, aby mal herbicíd kontakt s čo najväčšou listovou plochou. Po 8 hodinách normálne polievajte, aby mala rastlina dostatok vody na látkovú výmenu (pohyb jedu). Postrek po 6-8 týždňoch zopakuje. Používajte BOFIX, LONTREAL, STARANE a aplikujte ho podľa návodu výrobcu. Sú to samozrejme prostriedky proti dvojklíčnoslistým burinám. Proti jednoročným a viacročným trávnym burinám nemajú efekt. Tie sa musia likvidovať ručným vytrhávaním na malých plochách, alebo na veľkých plochách je dodržiavaním správnej agrotechniky (kosenie, hnojenie, vertikutácia). Z týchto dôvodov je lacnejšie kúpiť si vypestovaný trávny koberec, ktorý je v dobrej kondícii a burina sa tam presadzuje veľmi ťažko. Pokiaľ sa aj ukáže, tak v ojedinelých množstvách a v takých prípadoch ju vytrhneme.

 

Výskyt rôznych druhov však nemusí mať pre trávnik rušivý charakter. Nie je nič krajšie ako trávnik s kvetmi týchto bylín. V súčasnej dobe pokladajú ľudia burinu za všetko, čo nie je kultúrna tráva, a to je chyba. Čistý trávnik, bez iných druhov, ako sú kultúrne trávy, má skutočne význam iba na športových ihriskách, golfových odpaliskách a greenoch, na tenisových kurtoch. Už teraz sú na trhu rôzne trávno-bylinné miešačky, ktoré sú využívané pri vysievaní v okrasných záhradách a parkoch.

Vytvoril Adrián Baláž

Copyright 2024 - MP Profi Servis s.r.o.

TOPlist